ODM TFT Touch Screen Display 10.1in Ej101ia-01g
Shenzhen Rising-Sun Electronic technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Innolux
Model Number : EJ101IA-01G
Place of Origin : China
MOQ : 1 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging,conventional packaging
Size : 10.1 inch
Pixel : 1280×800
Panel Type : TFT-LCD
Outline(mm) : 229.46(W)×149.1(H) ×4.66(D)
Display Area : 216.96(W)×135.6(H)
Brightness : 350 (Typ.)
Contrast Ratio : 800:1 (Typ.)
Interface Type : LVDS
Contact Now
10.1 Inch 1280*800 Ej101ia-01g Tft Lcd Screen Module Tft Screen Lcd Display Tft Lcd Panel
EJ101IA-01G is a 10.1-inch LCD module product with A-Si TFT-LCD technology introduced by Innolux. It is equipped with WLED backlight, no backlight drive, no touch, display resolution of 1280 (RGB) 800 (WXGA), width ratio of 16:10 (width: height), and pixels with RGB vertical strip arrangement. Its display area size is 216.96135.6 (width and height) mm, its appearance size is 229.46149.1 (width and height) 4.66 (thick) mm, its surface treatment is Hard coating, and its product net weight is 183g (Typ.). The EJ101IA-01G has a LVDS (1 ch, 8-bit) signal interface of 40 pins, a terminal connection, and a drive screen voltage of 2.5/8.2/12.5/-13V (Typ.) (VDD / AVDD / VGH / VGL). It operates at a temperature of-10-60 C with a storage temperature of-20-70 C.This product is widely used in tablet computers, electronic instruments, medical instruments, smart home appliances, commercial display.
product details
Screen Size 10.1 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Format 1280(RGB)×800, WXGA, 149PPI
Configuration RGB Vertical Stripe
Display Area 216.96(W)×135.6(H) mm
Outline Size
229.46(W)×149.1(H) ×4.66(D) mm
Brightness 550 (Typ.)(cd/m²)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Surface Hard coating
Response Time 10/15 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode IPS, Normally Black, Transmissive
Display Colors 16.7M 50% NTSC
Lamp Type 3S10P WLED , 15K hours , Without Driver
Panel Weight 183g (Typ.)
Frame Rate 60Hz
Touch Panel Without
Signal Interface
LVDS (1 ch, 8-bit) , 40 pins Connector
Input Voltage
2.5/8.2/12.5/-13V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL)
Environment
Operating Temp.: -10 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 70 °C
features
faq
1.Q: Which sizes is available for the LCD Display in your factory?
A: Normally, we supply3.5“4.3”5“5.6” 7'' 8''9“ 10.1'' 10.2'' 13.3'' 14'' 15.6'' 18.5'' 21.5'' 23.6'' 24'' 27'' 32'' 43'' 49'' 55'' 65''. If customers need others size, we also supply such as 75'' 86''.
2.Q: Is the lcd display can make touch screen?
3.Q: If the customized do you support?
4.Q: How long is the delivery time?
5.Q:How about the warranty?
A: We supply one year warranty.
6.Q: What is the MOQ?
A: We supply 1pcs MOQ for testing and qualification.
7.Q: What package do you have?
A: Different kinds of package for options: Wooden case, Honey comb case, and Flight case.
Product Tags:
TFT Touch Screen Display 10.1in
Ej101ia-01g 10.1 inch touch panel
10.1 inch touch screen display ODM
Quality ODM TFT Touch Screen Display 10.1in Ej101ia-01g for sale
ODM TFT Touch Screen Display 10.1in Ej101ia-01g Images