8" Tft Lcd Display At080tn52 V.1 Cell Phone Module Ej080na-05b Ej080na-05a
Shenzhen Rising-Sun Electronic technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Chimei Innolux
Model Number : EJ080NA-05A
Place of Origin : China
MOQ : 1 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging,conventional packaging
Size : 8.0 inch
Type : LCM, a-Si TFT-LCD
Pixel : 800(RGB)×600 SVGA 125PPI
Display Area : 162(W)×121.5(H) mm
Outline(mm) : 183(W)×141(H) ×5.9(D) mm
Bezel Opening : 164.8(W)×124.3(H) mm
Luminance : 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 400 : 1 (Typ.) (TM)
Contact Now
8 Inch LCD Display Module LCD Screen EJ080NA-05B EJ080NA-05A AT080TN52 V.1
EJ080NA-05A is a 8.0 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of -20 ~ 70°C , a storage temperature range of -30 ~ 80°C . It's general features are summarized by Panelook in the following: WLED Backlight, U/D,L/R Reverse, 6/8 bit, Matte , DE/SYNC mode selectable. Based on its features, recommend that this model be applied to Digital Photo Frame etc.
8" inch tft lcd display product details
Module number
8" tft lcd display EJ080NA-05A
Resolution
800(RGB)×600, SVGA, 125PPI
Display Area
162(W)×121.5(H) mm
Bezel Opening
164.8(W)×124.3(H) mm
Outline Size
183(W)×141(H) ×5.9(D) mm
View angle
70/70/50/70
Arrangement
RGB Vertical Stripe
Surface
Antiglare
Brightness 250(cd/m2)
Contrast ratio 500:1
Backlight
3S9P WLED , 20K hours , Without Driver
Good View at
6 o'clock
Display mode
TN, Normally White, Transmissive
Voltage Supply
3.3/10.4/16.0/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Display Colors
262K/16.7M
Max. Ratings
Storage Temp.: -30 ~ 85 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
Signal Type
Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) , 50 pins FPC
8" 800*600 tft lcd display Features
faq
1.Q: Which sizes is available for the LCD Display in your factory?
A: Normally, we supply3.5“4.3”5“5.6” 7'' 8''9“ 10.1'' 10.2'' 13.3'' 14'' 15.6'' 18.5'' 21.5'' 23.6'' 24'' 27'' 32'' 43'' 49'' 55'' 65''. If customers need others size, we also supply such as 75'' 86''.
2.Q: Is the lcd display can make touch screen?
3.Q: If the customized do you support?
4.Q: How long is the delivery time?
5.Q:How about the warranty?
A: We supply one year warranty.
6.Q: What is the MOQ?
A: We supply 1pcs MOQ for testing and qualification.
7.Q: What package do you have?
A: Different kinds of package for options: Wooden case, Honey comb case, and Flight case.
Product Tags:
cell phone lcd displays Ej080na-05b
lcd display 8 inch 250cd/m2
At080tn52 V.1 Lcd Display Module
Quality 8" Tft Lcd Display At080tn52 V.1 Cell Phone Module Ej080na-05b Ej080na-05a for sale
8" Tft Lcd Display At080tn52 V.1 Cell Phone Module Ej080na-05b Ej080na-05a Images